Youth Inceptum – pirmieji jaunimo žingsniai problemų sprendime
Inceptum – tai pradžia ir pirmieji žingsniai (lot.), o Youth – tikimės, kad ir aiškinti nereikia! Tad kartu Youth Inceptum drąsaus ir nebijančio žengti į priekį jaunimo formatas.
Gruodžio 6 dieną Panevėžio rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ (PRAS) organizavo antrąjį jaunimo politikos hakatoną „Youth Inceptum“ Panevėžio rajone. Renginyje dalyvavo 4 komandos iš Panevėžio rajono gimnazijų ir viena iš Kupiškio jaunimo centro.
Dažnam kyla klausimas – kas yra jaunimo politikos hakatonas? Juk žodis „hakatonas“, pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, reiškia programinės įrangos kūrėjų maratoną, rengiamą kūrybiniais ir edukaciniais sumetimais, o jo metu kuriami konkretūs programavimo produktai. Šį žodį dar prieš du metus pirmą kartą PRAS pritaikė įgyvendindami renginį „Kurk galimybes pats!”, kurio metu sujungė įvairius jaunimo politikos ir viešosios komunikacijos mokymus, idėjų generavimo ir vystymo dirbtuves, skirtingų sričių profesionalų konsultacijas, siekiant vieno tikslo – savivaldybėje esančių jaunimo problemų sprendimo! Toks renginys – sulaukė jaunuolių dėmesio ir palaikymo, o patys jauni žmonės pasiūlė įdomius ir reikšmingus sprendimus, kurie prisidėjo prie jaunimo politikos formavimo vietos lygmeniu.
PRAS Prezidentas Dominykas Židonis dalinasi, kad prieš kiek daugiau nei dvejus metus kilusi idėja sukurti kiek kitokio formato renginį, apjungiant jį dvi dominančias sritis (IT ir jaunimo politiką), suderinant dvi – iš šalies sunkiai bendrų taškų turinčias – sritis, davė puikių rezultatų, o renginio idėja iš lūpų į lūpas nuvilnijo per visą Lietuvą. Šiais metais net ir nacionaliniu lygmeniu, viename didžiausių paskutinio laikotarpio jaunimo organizacijų finansavimo konkurso nuostatų buvo įtrauktas punktas rengti jaunimo politikos hakatonus – juos panaudojant kaip priemonę įgalinti jauną žmogų, stiprinti jo iniciatyvumą ir skatinti prisidėti prie problemų sprendimo. „Mes kartais patys užsidarome savo burbule, kuriame nuolatos sukamės, tad ir mūsų pačių – jaunų žmonių – idėjos ne visada būna patrauklios likusiam jaunimui, kurio interesai skiriasi nuo mūsiškių. Būtent dėl šios priežasties toks renginys kaip jaunimo politikos hakatonas yra reikalingas ir naudingas, siekiant kurti priemones ir įrankius, kurie prisideda prie jaunimo problematikos sprendimo“ – dalinasi D. Židonis.
Praėjus dviem metams renginys sugrįžo į Panevėžio rajoną kiek atsinaujinęs ir su naujomis užduotimis dalyviams. „Youth Inceptum“ – komandinis sprendimų kūrimo renginys, kaip jį pristato organizatoriai, skirtas stiprinti jaunimo iniciatyvumą. „Inceptum – tai pradžia ir pirmieji žingsniai (lot.), o Youth – tikimės, kad ir aiškinti nereikia! Tad kartu Youth Inceptum drąsaus ir nebijančio žengti į priekį jaunimo formatas.“ – teigiama PRAS internetiniame puslapyje. Šių metų iššūkis pasiūlė tris tarpusavyje kiek susijusias problemas: jaunimo užimtumo stygių, jaunuolių pasyvumą įsitraukiant į visuomenines ir pilietines veiklas bei informacijos, aktualios jaunimui, trūkumą ar jos neprieinamumą. Tad penkios komandos, susitikusios renginyje, varžėsi, kuri galės pasiūlyti genialiausią sprendimą, o organizatoriai siūlė įvairias konsultacijas, padėjo vystyti idėjas ir jų projektus, dalyviams taip pat buvo surengti trys pristatymai: jaunimo informavimo paslaugų portalo „Žinau Viską“, išskirtinės mokyklos – universiteto Norvegijoje, Šiaurės – Baltijos šalių iniciatyvų pristatymai, kurie sužavėjo ne vieną dalyvį.
Kupiškio jaunimo centro jaunuoliai, pasirinkę žemo jaunimo aktyvumo lygio problemą, kartu sprendė ir informacijos neprieinamumą jaunimui savo mieste ir plėtojo jaunimo centro tarybos modelį – išrinkti jauni žmonės, kartu su jaunimo centro darbuotojais, vystys, plėtos ir planuos veiklas jaunimui, kurs komunikacijos strategijas, rengs jaunimui pristatymus įvairiose vietose. „Ši idėja tikrai sužavėjo, tokie jaunimo įgalinimo formatai yra labai svarbūs ir reikalingi – džiaugiuosi, kad ne tik tai, jog jaunimas inicijuoja tokius sprendimus, bet ir jaunimo centro darbuotojai palaiko jaunimo iniciatyvumą – tikiuosi, kad kai užsuksiu į jaunimo centrą, galėsiu jau susitikti su jaunimo taryba ir pasižiūrėti, kaip jiems sekasi vykdyti savo veiklas“ – prisimindamas pristatytą sprendimą įspūdžiais dalinosi D. Židonis.
Velžio gimnazijos moksleiviai, nors ir ilgai svarstę skirtingas idėjas, išsigrynino, kad šiandien aktuali problema jų akimis – jaunimo pasyvumas rinkimuose. D. Židonis dalinosi, kad atlikdamas duomenų analizę apie rinkimų aktyvumą savivaldybėje, pastebėjo, jog Seimo rinkimų pirmame ture turime savivaldybėje tokių apylinkių, kuriose vos 7 proc. jaunų žmonių pasirodė prie balsadėžių. Moksleiviai siūlė du sprendimus, susijusius su šia problema – trumpalaikį: inicijavimą diskusijų, debatų ir kitų įvairiausių renginių, antrą – ilgalaikį: pilietiškumo ugdymo kokybės stiprinimą, keliant kompetencijas mokytojams ir sudarant sąlygas mokyklose vykdyti skirtingas iniciatyvas ir simuliacijas, skatinančias jaunų žmonių dalyvavimą rinkimuose.
Paįstrio gimnazija – unikaliausiai sugalvoję pristatyti savo idėją, sprendė jaunimo aktyvumo problematiką. Sužavėję komisijos narę savo spektakliu, pristatė siūlymus, kaip keisti komunikacijos būdą informuojant jaunimą apie savanorystės galimybes, ragino išeiti iš „formalių standartų“ ir komunikacijos žinutėse nebijoti provokuoti jauną žmogų, taip atkreipiant dėmesį. Vaidinimo metu komandos nariai ne tik pristatė idėją, bet ir demonstravo savo aktorinius gebėjimus, kurie sulaukė auditorijos ovacijų ir gražių komisijos narių žodžių: „labai patiko jų idėja, jog savanorių įtraukimas turi būti šiame lauke besisukančių žmonių prioritetas, tad jų ėjimas į įvairias auditorijas turi būti ypatingas, tiek su pačia žinute, tiek su jos įdomiu pateikimu” – savo mintimis dalinosi komisijos narė Liveta Kazlauskaitė.
Ramygalos gimnazistai, pasirinkę informacijos problematiką, plėtojo ir vystė jaunimo puslapio rajone idėją – žiniasklaidos straipsnius, institucijų ir įstaigų skelbimus pritaikyti jaunimui („kitais žodžiais tariant, išversti į jauno žmogaus kalbą“ – komandos narys) ir publikuoti vienoje vietoje.
Paskutinė, tačiau komisijos sprendimu – nugalėjusi Smilgių gimnazijos komanda rinkosi jaunimo aktyvumo problematiką. Moksleiviai siūlė atsigręžti į ugdymo įstaigas ir stiprinti jaunimo iniciatyvumą būtent mokyklose. Komisijos nariai vieningai sutarė, kad ši komanda puikiai detalizavo problemą, jos priežastis ir pateikė aišku sprendimą, kuris prisidėtų prie jaunų žmonių stiprinimo ir mokinių tarybos įgalinimo. Komisija, išskirdama būtent šį sprendimą, dėkojo už šiltą ir nuoširdų pristatymą, puikią situacijos analizę, aiškų veiksmų planą ir tikisi, kad šis planas niekur nedings ir bus įgyvendintas greitu metu pačių gimnazistų jų mokykloje.
D. Židonis teigia, kad būtent tokios iniciatyvos, būtent tokie renginiai kaip šie, yra naudingi ne tik jaunam žmogui, kuris sudalyvavo, galbūt išgirdo kažką naujo, galbūt atvykęs sprendimo ir nepasiūlė tokio, kuris būtų realiai įgyvendinamas, tačiau jo dalyvavimas ir jo iškomunikuota žinutė apie vieną ar kitą problemą, prisideda prie sprendimų ieškojimo savivaldybės lygmeniu. „Ne tik pasiūlyti sprendimai, bet ir komandinių veiklų metu skambėjusios idėjos, yra naudingos tiek apskritajam stalui, tiek ir jaunimo reikalų tarybai, formuojant jaunimo politiką rajone, teikiant siūlymus rajono savivaldybės tarybai, siekiant gerinti jaunimo padėti ir stiprinti jaunimo politiką vietos lygmeniu“.
Šis renginys PRAS įgyvendinamo projekto „(ne)įPRASk!” dalis, finansuojamo Panevėžio rajono savivaldybės pagal jaunimo veiklų ir iniciatyvų skatinimo projektų programą. Dėkojame Panevėžio rajono savivaldybei ir savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorei už pagalbą organizuojant ir įgyvendinant šį renginį.